Eesti saatkond Moskvas on peatanud Venemaa kodanike viisataotluste vastuvõtu. Viisapiirang rakendub kõikide viisa liikide ja reisi eesmärkide kohta, välja arvatud nendele Venemaa kodanikele, kes taotlevad viisat ja kes:
Schengeni viisa taotluse saab esitada:
Eesti välisesindused juhinduvad Schengeni viisade taotluste läbivaatamisel Euroopa Liidu viisaeeskirjast. Viisaeeskiri käsitleb lühiajalisi viibimisi, mis ei ole pikemad kui 90 päeva 180 päeva jooksul.
Viisataotlus esitatakse isiklikult, sest viisataotluse esitamisel kogutakse biomeetrilised andmed – viisataotleja kümme sõrmejälge.
Kui viisa taotlejaks on mõne teise riigi kodanik, tutvuge informatsiooniga välisministeeriumi või vastavas riigis asuva Eesti esinduse kodulehel.
Biomeetrilisi andmeid kogutakse iga 59 kuu järel alates esimese kogumise kuupäevast.
Konsulaarametniku nõudmisel on viisataotleja kohustatud ilmuma isiklikult välisesindusse intervjuule.
Viisataotlus tuleb esitada vähemalt 15 kalendripäeva enne ning mitte varem kui kuus kuud enne plaanitavat reisi.
Lennujaama transiitviisa (A-viisa) võib anda välismaalasele sisenemiseks Eesti lennujaama rahvusvahelisse transiiditsooni, seal viibimiseks ja sealt lahkumiseks järgmisesse transiit- või sihtriiki, kuhu välismaalasel on õigus siseneda. Lennujaama transiitviisa ei anna õigust Eestisse sisenemiseks ja Eestis viibimiseks.
Lühiajalise viisa (C-viisa) võib anda Schengeni ala läbimiseks transiidi eesmärgil või seal kavandatud viibimiseks kestusega kuni 90 päeva 180 päeva jooksul;
Alates 18.10.2013 arvutatakse lubatud viibimisaja kontrollimisel tagasi kontrollimise kuupäevale eelnev 180-päevane periood. Erinevalt varasemast ei arvestata perioode enam alates esimesest riiki/ Schengeni alale sisenemisest, vaid periood on liikuv ning sõltub viisa kontrollimise kuupäevast. Kui isik on 180-päevase tagasiarvestusperioodil viibinud Schengeni alal lahutatakse viibitud päevade arv maha viisa alusel lubatud päevade arvust. Viibitud päevade hulka arvestatakse ainult need Schengeni alal viibitud päevad, mis jäävad 180-päevase tagasiarvestusperioodi sisse. Liikmesriikide territooriumil viibimise kestuse arvestamisel ei võeta arvesse elamisloa või pikaajalise viisa alusel viibimist.
Kuna 180-päevane ajavahemik ei sõltu enam esimesest riiki/Schengeni alale sisenemise kuupäevast, vaid 180-päevane tagasiarvestusperiood on liikuv, peavad viisa alusel reisijad olema hoolikad ja jälgima, et nad ei viibiks 180-päevase ajavahemiku jooksul liikmesriikide territooriumil kauem, kui viisaga lubatud viibimisaeg. Täpsem info on leitav Euroopa Komisjoni kodulehe vahendusel.
Kui viisataotleja soovib külastada vaid ühte Schengeni riiki, nt Eestit, tuleb viisataotlus esitada Eesti või viisade väljastamisel Eestit esindava riigi välisesindusele. Kui riigis, kus viisat taotletakse, ei ole Eesti või Eestit esindava riigi välisesindust, tuleb pöörduda lähimasse Eesti välisesindusse.
Kui viisataotleja soovib külastada mitut Schengeni riiki (sh Eestit) või kui kahe kuu jooksul on kavas mitu eraldi külastust, tuleb viisat taotleda selle riigi välisesindusest, mis on viisataotleja sihtriigiks. Et määrata kindlaks peamine sihtriik, peab viisataotleja teadma, millises Schengeni riigis ta kõige kauem peatub.
Kui viisataotleja soovib külastada mitut Schengeni riiki, kuid ei ole kindel sihtriigis või kui ta plaanib kõikides külastatavates riikides viibida võrdselt päevi, tuleb taotleda viisat selle riigi esindusest, mille kaudu Schengeni alale sisenetakse.
Schengeni viisa ja sisenemise tingimused kehtivad ainult kuni 90 päevaste viibimiste puhul. Pikemate viibimiste puhul tuleb taotleda pikaajaline viisa või elamisluba, mille kohta saab infot Politsei- ja Piirivalveametist.
Reisieesmärki tõendavate lisadokumentide nimekirjas on loetletud üldiselt nõutavad dokumendid. Selleks, et tagada ühise viisapoliitika ühtlustatud kohaldamine, on Euroopa Liidu viisaeeskirjas (artikkel 14 lõige 5) sätestatud: võttes arvesse iga jurisdiktsiooni eripärasid ühtlustatakse kohaliku Schengeni koostöö raames reisieesmärki tõendavate lisadokumentide loetelu.
Venemaal on Schengeni koostöö raames koostatud reisieesmärki tõendavate lisadokumentide ühtlustatud nimekiri: Venemaa (2.03 MB, PDF)
Ühtlustamine ei välista võimalust üksikjuhtumitel vastavalt viisaeeskirjale (artikkel 14 lõige 6) loobuda ühe või mitme loetelusse kantud dokumendi nõudmisest, kui konsulaat on kindel viisataotleja aususes ja usaldusväärsuses.
Vene Föderatsiooni kodanikele: Ühe- ja mitmekordne lühiajaline viisa 90 eurot (6-11 aastastele viisataotlejatele 45 eurot)
Teiste riikide kodanike ja muude viisakategooriate riigilõivu vaata siit.
NB! Riigilõiv võetakse viisataotluse läbivaatamise eest.
Viisataotluse läbivaatamise eest on riigilõivu tasumisest vabastatud:
Viisataotlus on vastuvõetav, kui täidetud on järgmised tingimused:
Vastavalt välismaalaste seadusele on välismaalasel õigus vaidlustada viisa andmisest keeldumise, viisa kehtetuks tunnistamise või viisa tühistamise otsust.
Vaidlustajal on õigus esitada vaideavaldus 30 päeva jooksul keelduvast (tühistamise, kehtetuks tunnistamise) otsusest teada saamise päevast arvates otsuse teinud välisesindusele.
Otsuse vaidlustamisel esitatavad dokumendid
Otsuse muutmata jätmisel on õigus vaideotsus edasi kaevata 30 päeva jooksul otsuse teadasaamise päevast arvates II astme vaidemenetluseks välisministeeriumi konsulaarosakonda.
Vaideavalduse läbivaatamise eest tasutav riigilõiv
Vaideavalduse läbivaatamise eest tasutav riigilõiv on 80 eurot. Riigilõivu on võimalik tasuda ka ülekandega Eesti Rahandusministeeriumile – vaata täpsemaid juhiseid Välisministeeriumi veebilehelt. NB! Riigilõiv võetakse vaideavalduse läbivaatamise eest.
Direktiivi 2004/38/EÜ kohaldatakse kõikide Euroopa Liidu kodanike suhtes, kes liiguvad liikmesriiki või elavad liikmesriigis, mille kodanikud nad ei ole, ning nende pereliikmete suhtes, kes on nendega kaasas või ühinevad nendega.
EL kodaniku perekonnaliikmeks loetakse isikut, kes ei ole ELi ega Eesti kodanik ja kes on:
Lisaks reisidokumendile, täidetud ja allkirjastatud viisataotlusele ning fotole tuleb viisa taotlemisel esitada vaid sugulust tõendav dokument (abielu- või sünnitunnistus jms).
Ülalpeetava vanema, ülalpeetava ja leibkonna liikme puhul tuleb esitada lisaks vastavad tõendid (sotsiaalhoolekande tõend, elukoha registreerimise tõend jms.)
Konsulil on õigus paluda dokumendi esitamist legaliseeritult või apostilliga ning ka dokumendi tõlget.
Kui sugulusest tõendavast dokumendist ei selgu, et üks osapooltest on ELi kodanik, võib konsul viisataotlejalt paluda ka koopiat ELi isikut tõendavast dokumendist.
EL kodaniku pereliikme viisataotlus menetletakse võimalikult kiiresti ning tasuta.
Erinevused üldisest viisataotluse protseduurist tulenevad viisalihtsustuslepingutest. Euroopa Liidu ja Vene Föderatsiooni vahel sõlmitud viisalihtsustuslepingu tekst on leitav siit. Teiste riikidega sõlmitud viisalihtsustuslepingute tekstid on leitavad siit.
Üksnes viisa omamine ei anna automaatset õigust riiki siseneda. Piiril võidakse viisaomanikult küsida tagasisõidupileteid, hotellibroneeringut või küllakutsuja andmeid, reisikindlustust ja piisavate elatusvahendite tõendamist.
Taotlejal on võimalik esitada kaebus kas seoses välisesinduse või välise teenuseosutaja viisakeskuse töötajate käitumisega või Schengeni viisa taotlemise protsessiga.
Kaebuse saab esitada Välisministeeriumi konsulaarosakonnale e-posti aadressil [email protected].
Juhime tähelepanu, et kaebust ei saa esitada viisa andmisest keeldumise, viisa kehtetuks tunnistamise või viisa tühistamise otsuse vaidlustamiseks.