Eesti passi ja ID-kaardi taotlemine

Eesti kodaniku passi ja isikutunnistuse (ID-kaardi) taotlemine välismaal

Eesti kodaniku passi ja/või ID-kaardi saab tellida Politsei- ja piirivalveameti elektroonilises keskkonnas, posti teel või saatkonnas. Elektroonilises keskkonnas tellimine on odavam ja mugavam. Iseteenindusse saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID-ga.

Riigilõivud:

Dokumendi kättesaamine PPA teeninduses EESTIS Dokumendi kättesaamine SAATKONNAS

TÄISKASVANULE

Pass+ ID-kaart
Taotlemine saatkonnas 80 100
Taotlemine iseteeninduses 45 65
Taotlemine posti teel 50 70
Pass
Taotlemine saatkonnas 70 90
Taotlemine iseteeninduses 35 55
Taotlemine posti teel 40 60
ID-kaart
Taotlemine saatkonnas 55 75
Taotlemine iseteeninduses 20 40
Taotlemine posti teel 25 45

SOODUSTINGIMUSTEL

Üldtingimustel Eesti vanaduspensioni ikka jõudnule, alla 15-aastasele ning Eesti Sotsiaalkindlustusameti poolt tuvastatud keskmise, raske või sügava puudega inimesele.

Pass + ID-kaart
Taotlemine iseteeninduses, posti teel, saatkonnas 25 45
Pass
Taotlemine iseteeninduses, posti teel, saatkonnas 20 40
ID-kaart
Taotlemine iseteeninduses 7 27
Taotlemine saatkonnas (või posti teel) 10 30
Välismaal saab uut passi ja/või ID-kaarti taotleda kolmel moel:
 • e-taotluskeskkonnas;
 • posti teel;
 • välisesinduses kohapeal.

Taotlemine e-taotluskeskkonnas

Kõige mugavam ja soodsam on tellida uued dokumendid Politsei- ja Piirivalveameti (edaspidi PPA) e-taotluskeskkonna iseteeninduses. Iseteenindusse saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID, Smart-ID või Eesti pangatunnustega. Tellida saab nii passi kui ID-kaarti.

Kui iseteenindusse sisse logides tuleb teade, et taotleja peab andma sõrmejäljed, saab seda teha PPA teenindustes või Eesti välisesindustes. Moskvas saab sõrmejälgi anda broneerides konsuli vastuvõtule aja veebilehel https://broneering.mfa.ee/et/ (vastuvõtule pääseb ainult isik, kelle nimele on broneering tehtud), e-postil – [email protected] või telefonil +7 495 7373648. Kui sõrmejäljed on antud, saab jätkata passi taotlemist iseteeninduses.

NB! Kui taotleja on üle 70 aastane, siis ID-kaardi taotlemisel sõrmejälgi anda ei ole vaja ja ID-kaardi tatoluse saate esitada posti teel või iseteeninduses ka siis, kui sõrmejäljed enam ei kehti.

Taotlemine posti teel

Posti teel saab taotleda ID-kaarti. Passi saab posti teel taotleda ainult siis, kui sõrmejälgede andmisest on möödas vähem kui kuus aastat.

Korrektselt täidetud taotlus ja riigilõivu tasumist kinnitav kviitung tuleb saata tavapostiga Eestisse:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Lisaks taotlusele tuleb saata dokumendifoto e-posti teel aadressile [email protected]

Enne taotluse postitamist soovitame tutvuda PPA kodulehel taotlusankeedi täitmise juhendiga.

Taotlemine Eesti saatkonnas Moskvas

Isiklikult tuleb saatkonnas dokumenti taotleda juhul, kui ei ole võimalik taotlust esitada e-taotluskeskkonnas või posti teel. Passi ja/või ID-kaardi taotlemiseks saatkonnas tuleb eelnevalt broneerida aeg veebilehel https://broneering.mfa.ee/et/.

NB! Liikumispuudega inimese paremaks teenindamiseks palume kindlasti saatkonda ette helistada ja kokku leppida eraldi aeg dokumentide taotlemiseks või kättesaamiseks.

Taotluse saab täita saatkonnas koha peal. NB! Saatkonnas ei ole võimalik dokumendifotot teha. Dokumendifoto tuleb saata e-posti teel aadressile [email protected].

Saatkonnas saab riigilõivu tasuda ainult pangakaardi ja mobiilirakendustega. Sularaha vastu ei võeta. Kui riigilõiv on tasutud ülekandega, tuleb kaasa võtta riigilõivu tasumist kinnitav kviitung. Riigilõiv sõltub nii taotlemise viisist kui kohast, kus dokumenti soovitakse kätte saada (vt tabel ülal).
NB! Ajutiselt ei ole riigilõivu võimalik tasuda Vene pankade poolt väljastatud pangakaartidega. Riigilõivu on võimalik tasuda väljaspool Venemaad väljastatud pangakaartidega, pangaülekandega või ajutiselt ka sularahas (eurodes, vastu võetakse ainult paberkupüüre).

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamine Moskvas

Moskvas on võimalik passe ja ID-kaarte kätte saada saatkonnas. Kui dokumendid on jõudnud saatkonda, saadetakse taotlejale teade e-posti teel.

Alla 15-aastase lapse pass ja/või ID-kaart väljastatakse ainult lapse seaduslikule esindajale (vanemale või hooldajale) või tema poolt taotlemise hetkel volitatud isikule.

Vähemalt 15-aastastele kodanikele väljastatakse pass ja/või ID-kaart isiklikult või dokumendi taotlemisel volitatud esindajale.

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamise volitus

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamiseks saab soovi korral volitada teist inimest. Seda saab teha vaid juhul, kui volitus esitatakse koos taotlusega saatkonnas või PPA teeninduses kohapeal.

Volitatud inimene peab dokumendi kättesaamisel esitama enda kehtiva isikut tõendava Eesti dokumendi ja kaasas peab olema ka taotleja vana pass ja/või ID-kaart.

Kui üle 15-aastase lapse passile ja/või ID-kaardile soovib järele minna lapsevanem, siis peab laps tegema koos taotlusega kohapeal selleks vanemale volituse.

Dokumendifoto nõuded

Dokumendifoto tuleb saata e-posti teel aadressile [email protected] (e-kirja tuleb lisada fotol oleva isiku ees- ja perekonnanimi ning Eesti isikukood või sünniaeg). Kui taotleja ei kasuta ise e-posti, siis võib tema eest foto saata ka keegi teine (nt fotograaf). NB! PPA ei võta vastu paberpilte.

Dokumendifoto on:

 • värviline
 • minimaalse resolutsiooniga 1300×1600 pikslit
 • minimaalse suurusega 1 MB ja maksimaalse suurusega 5 MB
 • pildiformaadis JPG või JPEG
 • mitte vanem kui kuus kuud

Dokumendifoto täpsemad nõuded ja juhised on toodud PPA kodulehel.

Tähelepanu

 • Kõiki Eesti kodaniku passi- ja ID-kaardi taotlusi menetleb PPA. Dokumendi taotluse staatust on võimalik jälgida PPA kodulehel.
 • Uued dokumendid jõuavad saatkonda umbes 6-10 nädala jooksul. Eriolukorras võib ooteaeg pikeneda.
 • Välismaal olles ei saa kiirkorras passi ega ID-kaarti taotleda. Kiirkorras saab passi ja ID-kaarti taotleda ainult iseteeninduses või PPA teenindustes Eestis. Kätte saab kiirkorras taotletud dokumente ainult Tallinnas.
 • Välismaalase passi saab taotleda ainult PPA teenindustes Eestis.