Moskvas toimus Balti riikide iseseisvuse taastamise 30. aastapäevale ja de jure rahvusvahelise tunnustamise 100. aastapäevale pühendatud vastuvõtt

9. septembril 2021 toimus Moskvas Läti Vabariigi suursaatkonnas Balti vabaduse päeva puhul pidulik vastuvõtt. Üritus korraldati koos Leedu Vabariigi ja Eesti Vabariigi suursaatkonnaga Vene Föderatsioonis. 2021. aastal tähistavad Balti riigid iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva ning rahvusvahelise de jure tunnustamise 100. aastapäeva.

Üritusel osalesid Euroopa Liidu suursaadik Vene Föderatsioonis Markus Ederer, Euroopa Liidu, USA ja teiste riikide diplomaatiliste esinduste töötajad, Venemaa ametivõimude esindajad, kultuuri- ja kunstitöötajad ning riigis tegutsevate ülemaailmsete ettevõttete esindajad. Üritusest võtsid osa ka Eesti, Läti ja Leedu kogukondade liikmed.

Kõiki kohalviibijaid tervitas Läti Vabariigi suursaadik Vene Föderatsioonis Māris Riekstiņš, kes märkis Balti vabaduse tähistamise erakordset olulisust. Suursaadik rõhutas meie riikide iseseisvuse tähtsust, juhtides tähelepanu sellele, et kaasaegses Euroopas on endiselt riike, kus sõna- ja kogunemisvabadus ei ole iseenesestmõistetavad, mistõttu hindame kõrgelt oma sõltumatust ja vabadust.

Eesti Vabariigi suursaadik Vene Föderatsioonis Margus Laidre märkis oma kõnes, et rahvusvahelisel areenil on Eesti oma sõprade jaoks riik, kellele saab rasketel aegadel toetuda.

Tervitussõnadega esines külalistele ka Leedu Vabariigi suursaadik Vene Föderatsioonis Eitvydas Bajarūnas. Ta märkis, et on väga rõõmustav, et kõik kolm Balti riigi saatkonda kutsuvad külalised tähistamiseks ühisele vastuvõtule. Samuti on rõõmustav, et saame jagada oma vabadust kõigi oma külalistega, kaasa arvatud vene sõpradega. Sel aastal tähistame ka Balti riikide ja Venemaa vaheliste diplomaatiliste suhete taastamise 30. aastapäeva.

Ürituse ajal valitses soe ja siiras õhkkond – alustades Talava koori esinemisega, kes laulis lisaks Euroopa Liidu hümnile ka Eesti, Läti ja Leedu rahvuslikke ja rahvalaule. Samuti oli külalistel pärast tervitussõnu võimalus tutvuda kolme Balti riigi rahvustoitude ja -jookidega ning suhelda teiste külalistega saatkonna aias. Täname Tervise Cateringi, kelle hõrgutised meie külalistele hästi Eesti rahvusköögi paremikku tutvustasid.