USA ja kolme Balti riigi välisminister rõhutasid Wellesi deklaratsiooni 80. aastapäeval tugevat vastuseisu Venemaa katsetele ajalugu ümber kirjutada

Täna möödub 80 aastat Wellesi deklaratsioonist, millega USA mõistis hukka Balti riikide illegaalse okupeerimise ja liitmise Nõukogude Liiduga.

Ajaloolise tähtpäeva puhul tehtud ühisavalduses rõhutas Eesti välisminister Urmas Reinsalu koos USA kolleeg Mike Pompeo, Läti välisminister Edgars Rinkēvičsi ja Leedu välisminister Linas Linkevičiusega Balti riikide ja USA püsivalt tugevaid liitlassuhteid. Ühtlasi mõisteti hukka Venemaa praegused katsed ajalugu manipuleerida.

„Seisame vankumatult vastu kõikidele Venemaa katsetele kirjutada ümber ajalugu, eesmärgiga õigustada Balti riikide okupatsiooni ja anneksiooni Nõukogude Liidu poolt 1940. aastal. Wellesi deklaratsioon ilmestab, et juba 1940. aastal nägi vaba maailm Nõukogude Liidu tegusid sellisena, nagu see oli: ebaseaduslik jõuga annekteerimine,“ öeldakse avalduses.

Avalduses kinnitasid välisministrid tugevat liitlassuhet NATOs, kus töötatakse üheskoos rahu ja stabiilsuse kaitsmise nimel. Balti riigid hindavad USA panust Euroopa kaitsesse, eriti vägede jätkuvat ja regulaarset lähetamist Balti riikidesse, mis on võimalike vastaste heidutamiseks ülimalt oluline.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on tegemist märkimisväärsega näitega Eesti Vabariigi ja USA pikaajalistest lähedastest suhetest ning tugeva sõnumiga ajal, mil Venemaa jätkab süsteemseid katseid ajalugu moonutada. „Ameerika Ühendriigid ajasid kõige järjekindlamat Eesti okupeerimise ja annekteerimise mittetunnustamise poliitikat,“ sõnas Reinsalu.

„Tänu sellele, et USA ja mitmed teised lääneriigid ei tunnustanud Eesti okupeerimist, said meie saatkonnad vabas maailmas edasi tegutseda. Sellel olulisel aastapäeval tunnustame ka Eesti diplomaate, kes seisid siis ja seisavad praegu Eesti Vabariigi riikluse ja suveräänsuse eest,“ lisas ta.

23. juulil 1940 mõistsid Ameerika Ühendriigid hukka Balti riikide jõuga okupeerimise ja liitmise Nõukogude Liiduga. Dokumenti tuntakse kui Wellesi deklaratsiooni toonase USA välisministri kohusetäitja Sumner Wellesi järgi.

Loe Eesti, Läti, Leedu ja USA välisministri ühisavaldust täismahus: https://vm.ee/et/uudised/eesti-lati-leedu-ja-usa-valisministri-uhisavald…

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
[email protected]