Euroopa Liidu välisministrid arutasid täna Brüsselis Euroopa Liidu välisasjade nõukogu raames väärinfo vastu võitlemise tegevuskava, keskendudes ennekõike selle välismõõtmele.
„Eelmisel nädalal, kui Facebook eemaldas üle 300 Venemaalt juhitud lehekülje ja konto, nägime, kui oluline on erasektori, vabakonna, meedia ja riigiasutuste ühine tegevus väärinfo vastu võitlemisel,“ sõnas välisminister. „Oleme rahul, et EL on tulnud välja väärinfo vastu võitlemise tegevuskavaga, mis parandab koordinatsiooni ning infovahetust liikmesriikide vahel. Oluline on kava tegevuste elluviimisega kiiremas korras edasi liikuda,“ sõnas ta.
Euroopa Komisjon tutvustas väärinfo vastast tegevuskava möödunud aasta lõpus. Selles pööratakse tähelepanu desinformatsiooni paremale avastamisele, sellele koordineeritud vastamisele, ELi elanike teadlikkuse ja vastupanuvõime tõstmisele ning koostööle internetiplatvormidega, et takistada väärinfo levikut ja suurendada poliitreklaamide läbipaistvust.
Tegevusava üheks osaks on Euroopa Liidu välisteenistuse juures tegutseva, peamiselt Venemaalt lähtuva väärinfoga tegeleva idasuunalise strateegilise kommunikatsiooni rakkerühma (East StratCom Task Force) eelarve suurendamine. “Rakkerühm on juba alates 2015. aastast teinud väga head tööd Venemaalt pärinevate inforünnakute paljastamisel. Lisaks on nad toetanud meie idapartnereid kommunikatsioonioskuste ülesehitamisel ja sõltumatu meediamaastiku tugevdamisel,” toonitas minister.
Samas rõhutas välisminister EL kolleegidega kohtumisel vajadust pöörata enam tähelepanu Venemaa strateegilisele mõjutustegevusele ka Lääne-Balkani regioonis.
17. jaanuaril sulges Facebook 364 Facebooki lehekülge ja kontot, mis olid seotud pikaajalise ja koordineeritud väärkäitumisega. Neil lehtedel ja kontodel oli kokku 790 000 jälgijat. Venemaalt juhitud võrgustiku eesmärk oli võimendada Kremli agentuuri Rossija Segodnja ning selle portaali Sputnik sõnumeid. Sputnik on veebis ja raadios tegutsev ettevõte, mille loomise ukaas näeb ette Venemaa huvide edendamist ning välispoliitika seletamist välismaal. Võrgustik tegutses Baltimaades, Kesk-Aasias ja Kaukasuses ning Kesk- ja Ida-Euroopas riikides. Esialgsetel andmetel suleti 13 Eestiga seotud lehte, millel oli kokku 19 000 jälgijat.
ELi välisministrid arutasid kohtumisel ka olukorda Venezuelas ja Kongo Demokraatlikus Vabariigis ning valmistasid ette 4. veebruari ELi ja Araabia Riikide Liiga ministrite kohtumist. ELi välisministrite kohtumisel markeeriti ära ka Eesti, Läti, Leedu ja Poola välisministrite ühisvisiit Ukrainasse, rõhutades vajadust ELi suurema tähelepanu järele Aasovi merel toimuva valguses. Välisasjade nõukogule järgneb ELi ja Kagu-Aasia Maade Assotsiatsioon (ASEAN) ministrite kohtumine.
Lisainfo:
Sandra Kamilova
välisministeerium
avalike suhete osakond
5667 5362
[email protected]