Reinsalu: Eesti soovib ÜRO Julgeolekunõukogus seista konfliktide rahumeelsete lahenduste eest

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus täna e-valitsemise konverentsi raames Tallinnas viibivate suursaadikutega ÜRO juures, kellega arutati riikide koostööd ja ÜRO ees seisvaid väljakutseid.

„Eesti jaoks on  julgeolekuküsimustes oluline reeglitel põhinev maailmakord. Tuginemine rahvusvahelise õigusele loob kindla aluse riikide rahumeelseks kooseksisteerimiseks,“ sõnas välisminister Reinsalu. „Usume, et rahvusvahelisi murekohti on tõhusaim lahendada üheskoos teiste riikide ning rahvastega, ülimaks eesmärgiks on hoida rahu riikide vahel,“ sõnas ta. Välisminister kinnitas, et ÜRO Julgeolekunõukogu mitte-alaliseks liikmeks saamisel soovib Eesti seista eelkõige konfliktide rahumeelsete lahenduste eest.

Reinsalu väljendas muret jõu kasutamise ilmingute üle rahvusvahelistes suhetes. „Meie piirkonnas on ilmekaks näiteks Krimmi ebaseaduslik annekteerimine ja Ida-Ukraina destabiliseerimine Venemaa poolt,“ rõhutas välisminister. „Samaväärselt oleme mures ka teistes maailmapuntides asuvate kriisikollete pärast,“ ütles ta, viidates eelkõige olukorrale Lähis-Idas. Välisminister rõhutas sealjuures ÜRO Julgeolekunõukogu rolli kriiside reguleerimises.

Reinsalu tõi välja ka Eesti panuse kriiside reguleerimisse ja rahuvalve teostamisse. „Oleme olnud kaasatud Balkanil, Afganistanis, Iraagis, Lähis-Idas, Somaalias, Kesk-Aafrika Vabariigis ja Malis ning kavatseme rahuvalvemissioonidesse panustamisega jätkata ka tulevikus,“ ütles välisminister.

Lisaks arutas välisminister suursaadikutega ÜRO kui organisatsiooni tõhusamaks muutmise võimalusi ning tõi välja ka Eesti eduloo e-valitsemise valdkonnas. Reinsalu kinnitas kohtumisel Eesti soovi saada ÜRO Julgeolekunõukogu mitte-alaliseks liikmeks ning sellega kaasnevat pühendumust.

Kohtumisest võttis osa 21 riigi suursaadikut ÜRO juures, kelle seas olid esindatud Aafrika, Kariibi mere, Vaikse ookeani ja Lähis-Ida piirkondade riigid.

*Lisainfo e-valitsemise konverentsi kohta: https://ega.ee/et/event/e-governance-conference-2019-same-goals-differen…

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmcz18CH

 

Lisainfo:
Sandra Kamilova
välisministeerium
avalike suhete osakond
5667 5362
[email protected]