Välisminister Sven Mikser Lähis-Ida konverentsil: rahvusvahelisi reegleid tuleb järgida ka küberruumis

Eile ja täna toimus Poolas kõrgetasemeline ministrite konverents, kus olid kõne all suurema stabiilsuse tagamise võimalused Lähis-Idas. Kohtumine tõi kokku üle viiekümne riigi, et aidata kaasa pikaaegsete konfliktide lahendamisele ja leida ühisosa erinevate vaadete vahel. Muu hulgas räägiti ohtudest, mis kaasnevad Iraani kahjuliku tegevusega ja raketiprogrammi arendamisega Lähis-Ida piirkonnas, ning lahendusteedest selle piiramiseks.

Terrorism, massihävitusrelvade levik ja konfliktid Lähis-Idas kujutavad ohtu nii regionaalsele kui rahvusvahelisele julgeolekule ja rahule. Kohtumisel tõdeti, et nende ohtudega tegelemisel on peamisteks märksõnadeks poliitiline tahe ja rahvusvahelise kogukonna koostöö.

Lisaks räägiti olukorrast Süürias ja Jeemenis, samuti Iisraeli ja Palestiina vahel rahu saavutamise võimalustest. Oluliseks peeti humanitaarkriiside lahendamist piirkonnas ning võitlust vägivaldse ekstremismi ja küberohtudega.

Küberjulgeoleku teemalist ministrite arutelu sisse juhatades märkis Sven Mikser riikide vastutustundliku käitumise ning rahvusvahelise õiguse kohaldamine vajadust küberruumis.

„Selleks, et tagada stabiilsus küberruumis, on vaja tagada rahvusvahelise õiguse põhimõtete kohaldamine ja järgimine internetis,“ ütles ta. Tema sõnul on juba tekkinud rida kokkuleppelisi vabatahtlikke norme riikide vastutustundliku käitumise kohta küberruumis, kuid nüüd on vaja edasi liikuda nende normide rakendamisega. Küberturvalisus on ühtlasi oluline energiasektori jaoks: Lähis-Idas on eriti tähtis tagada seal paiknevate naftaettevõtete küberturvalisus.

Eesti jätkab humanitaarabi andmist pikaajaliste kriiside leevendamiseks, pöörates Ukraina kõrval tähelepanu ka Süüriale, Palestiinale ja Jeemenile ning toetades ÜRO humanitaarabi organisatsioonide ja Rahvusvahelise Punase Risti keskset rolli. Süüria pagulaste ja sisepõgenike olukorra leevendamiseks Jordaanias, Liibanonis, Iraagis ja Türgis on Eesti eraldanud kokku ligi 7,5 miljonit eurot.

Fotod: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721576765…

 

Lisainfo:

Inga Bowden
välisministeerium
avalike suhete osakond
e-post: inga.bowden@mfa.ee
+372 52 81 467